Damascus køkkenknive 4 dele & Pillivuyt tekstilsæt

Opgrader dit køkken med det eksklusive Damascus by Hâws knivsæt, der består af Chef-, Santoku-, Grøntsags- og Utility-knive, alle fremstillet i hele 67 lag ægte Damascus stål. Den unikke smedeteknik giver knivbladene et smukt og karakteristisk mønster, samtidig med at det sikrer en skæreoplevelse i absolut topklasse. Med en hårdhed på HRC 59-60 er knivene markant skarpere og mere holdbare end almindelige køkkenknive, som typisk ligger på HRC 50-55. Det betyder, at du får knive, der holder skarpheden betydeligt længere, og som gør madlavningen både nemmere og mere præcis.

Håndtagene er fremstillet af slidstærkt G10 komposit og er designet til at ligge perfekt i hånden. Det ergonomiske design gør det muligt at bruge knivene i længere tid uden at blive træt i hånden, hvilket gør dem ideelle til både daglig brug og mere krævende madlavning.

Sammen med knivsættet medfølger også et Pillivuyt tekstilsæt i brunlige nuancer, der bringer varme og stil ind i dit køkken. Tekstilsættet består af viskestykker, grydelapper og et forklæde, som både matcher knivenes eksklusive udtryk og samtidig tilfører en praktisk og æstetisk detalje til dit køkkenmiljø.

Gaven indeholder
1 stk. Damascus by Hâws Chef kniv 32 cm
1 stk. Damascus by Hâws Santoku kniv 32 cm
1 stk. Damascus by Hâws Grøntsag kniv 30 cm
1 stk. Damascus by Hâws Utility kniv 24 cm
1 tekstilsæt med 5 dele; 2 viskestykker, 2 grydelapper og et forklæde i brunlig farve

Pris ekskl. moms 800,00 kr.
Vejl. udsalg: 5199,00 kr.

JX2580506

jx-skabelon